Hluboký stabilizační systém páteře

Kategorie >>Posilování>> Hluboký stabilizační systém páteře


Tento článek patří do série článků o základech posilování. Budu se snažit ve zkratce popsat význam a funkci hlubokého stabilizačního systému páteře (HSS). Nutno podotknout, že bohužel píšu z vlastní zkušenosti a zanedbáním stimulace HSS jsem si před časem pěkně pochroumal ploténky (rengen zodpoví co a jak, doufám v nejlepší).


 


Mezi stabilizační svaly páteře patří příčný břišní sval, svaly pánevního dna a některé zádové svaly, např. svaly obepínající páteř (svaly a vlákna vnějších obratlových destiček). Stabilizační svaly (HSS) vymezují břišní dutinu a chrání ji před poškozením. Břišní dutina je ohraničena shora bránicí, zezdola a zepředu příčným břišním svalem a zezadu svaly páteře. Je důležité mít všechny tyto svaly v rovnováze, zejména pro sportovce zabývajícího se silovými sporty. Všechny tyto svaly přednostně udržují stabilitu páteře a jejich cílem by při správné funkci mělo být udržení páteře v neutrální poloze.


Pro jednoduchou představu se dá použít model páteře jako pružný prut, který je ze stran přitahován stabilizačním svalstvem HSS. Je zřejmé, že při kontrakci svalstva na jedné straně páteře musí proti této síle působit reakce, která udrží páteř pokud možno v neutrální poloze. Pokud by toto nenastalo, páteř by se začala prohýbat do nepřijatelné polohy, kde může dojít k poškození plotýnek či teoreticky dokonce k poškození míchy.


Páteř je totiž pružná a ohebná, nejedná se o analogii ramena bagru, kde stačí pouze působení síly na jedné straně ramena s radlicí, kde stabilizační funkci ramene tvoří rameno samo svou vlastní tuhostí a ne žádná protisíla což u páteře zjevně není možné. Správně fungující HSS ovlivňuje správný chod procesu dýchání a při cvičení umožňuje udržení stálého vnitřního tlaku dutiny břiční, který je potřeba jako výplňový prvek (v břiše není beton, je zde opět nutná opora jako podpůrný prvrk z přední strany páteře).


Při nedostatečné funkci HSS a to bývá zejména z břišní strany dochází k zapojování povrchového svalstva z důvodu dosažení rovnováhy působících sil(většina cvičenců má daleko lépe vyvinuté hluboké svaly zádové než břišní, toto kompenzují zapojením vnějšího svalstva přední části trupu). Pokud je dosaženo tohoto stavu a tento stav není řešený kompenzačním cvičením za účelem aktivace a posílení HSS, dochází k posílení povrchového svalstva a toto svalstvo přebírá z větší či menší míry stabilizační funkci HSS.


Povrchové svalstvo ovšem nevzniklo jako stabilizační prvek a proto neplní dokonale svojí funkci. Toto je stav, ve kterém se nachází naprostá většina kulturistů v posilovně a bohužel i stav podporovaný trenéry kulruristiky, mající domácké licence a ne opravdový kurz na vysoké škole nebo lépe nemají tuto školu vystudovanou. Jeden ze znaků nedostatečné funkce HSS je kolébavá chůze kulturistů, kdy tento odborník nedokáže zapojením HSS rotovat trup a proto se musí pohybovat jediným dalším možným způsobem a to jako Sochy na Velikonočním ostrově za působení pana Pavla Pavla (díky za upozornění, původně jsem zde napsal cestovatele Holuba :).


Funkce HSS by si měli u dítek ohlídat rodiče a s dětmi mladými, ještě nechodícími by měli zavítat k neoblíbenému lékaři, který zjedná nepříjemné napravení tohoto problému. Jedna třetina mladých dětí totiž nemá správně zakódovaný systém aktivace HSS a při neřešení tohoto problému dojde zase k náhradnímu, ovšem již trvalému řešení. Česká republika přitom patří mezi světovou špičku, bohužel odbornost našich doktorů není využívána.


Dle Koláře je tento jev pozorovatelný např. u diastázy (tj. nepřímost povrchových břišních svalů - rozestup), kdy se tyto svaly snaží kompenzovat nefunkčnost HSS. Diastáza je pozorovatelná u monoha špičkových kulturistů včetně Colemana. K dysfunkci HSS nedochází jen vlivem nesprávného vývoje či cvičení, ale i díky dnešnímu sedavému zaměstnání, kdy člověk v sedě uvolňuje na mnoho hodin břišní dutinu a mimo jiné i zakřivuje bez opory páteř do nepřirozené polohy. Opět ochabnutou funkci HSS musí přebrat nějaké svalstvo, pokud si za chůze nechceme zlomit páteř vejpůl, a toto svalstvo je znovu svalstvo povrchové. V dnešní době je krásně viditelným rozdílem mezi dřívějšími kulturisty a kulturisty dnešními. Toto je ovšem diskutabilní z důvodu užívání růstového hormonu (Arnold versus Coleman, Oliva a jiní versus zbytek startovního pole). V dnešní době příjde mladý klučina do posilovny a již v šatně zapíná nafest pásek. Jak jsem již řekl, v břišní se při zvedání činky zvyšuje nitrobřišní tlak, které je vymezeno HSS a HSS zde funguje jako opora (bariéra). Funkční HSS se dá ovšem velmi snadno kompenzovat užíváním opasku, kdy opasek nahrazuje nefungující stabilizační systém a nahrává budoucímu zranění. Jedná se o egoismus, tento mladý cvičenec by se slabým HSS nedokázal cvičit s takovými vahami, jako když zapne opasek. V příštím seriálu si rozebereme cviky pro aktivaci a posílení HSS.



Souvisejicí články
Sinclairovy body - výpočet, vzpírání
Nutriční hodnoty potravin - cukry, tuky, bílkoviny, vláknina, vitamíny, minerály
Rozdělení pásků v karate a kat k páskování
Bodování v Judu - koka, juko, wazaari, yppon, šido, čui, keikoku, hansoku make.That's really tihknnig out of the box. Thanks!
Předsnídaně šampiónů
Silově objemový tréning
Posilovna Mega Fitness, Korunní 98, Praha 10Recenze
Muscle media bench press program7 týdnů
Training on juice, AS
Kůra 2 - nandrolon, sustanon, methandienon, clomidInjekcni plus oralni
Silový program
Fomin - výborná silová rutinaDíky DrLiftovi za rozšíření a sesmolení.
Posilování pro začátečníky.Tréning pro jeden až dva měsíce.
První kůra.Rozpis injekční a orální AS kůry.
Doplňkové 5x5 pro jiné sportydva tréningy v týdnu
Seznam posiloven - Praha a další města v ČRpostupně aktualizovaný známý seznam posiloven v Praze
GVTnáročný objemový program
Bench press killerprogram pro rozvoj síly na bench pressu
TRÉNING DYNAMICKÝ, SILOVÝ A OBJEMOVÝzajímavý tréning pro změnu




Vloženo: 12.12.2006 03:23
Přečteno:32521
Autor: David Mizera

Hlasů: 52 Hodnocení(jako ve škole): 1.73
 

Komentáře (14)

   -     Nový Komentář
Autor:
 Jmeno(nick)
Datum:
  27.08.2007 19:37:40
reagovat
zajimavy clanecek, jen si opravte 'vyditelným rozdílem'
Autor:
 dm
Datum:
  27.08.2007 20:02:03
reagovat
tyjo, ok, diky, opravil jsem i cast o rustovem hormonu a brichu.
Autor:
 webmysh
Datum:
  21.01.2008 18:15:03
reagovat
zajimavy clanek. jen si opravte toho p. Holuba. na Velikonocnich ostrovech rozhybal sochy Pavel Pavel. Holub objevoval asi o 100 let drive Afriku.
Autor:
 David Mizera
Datum:
  21.01.2008 18:16:38
reagovat
hehe ,jojo diky :) to je fakt ,nevedel jsem kdo s tim hybal, tak jsem tusim pouzil holuba :)
Autor:
 David Mizera
Datum:
  21.01.2008 18:17:31
reagovat
heled a je dobry si precist  i jiny clanky, co tu mam o hss, jsou vic do praxe
Autor:
 frost
Datum:
  15.02.2008 22:05:53
reagovat

 já jen pár takovejch rejpavejch, ale významnejch. Jak si má rodič u nechodícího dítěte všimnout insuficience m. transversus abdominis, multifidi, psoas atd. Dokud to dítě nechodí tak nemá pořádně nastartovaný HSS, protože defakto nepotřebuje. Navíc páteř se stabilizuje do fyziolog křivek někde okolo školního roku dítěte 6-7 let.

A 100 procentně nesouhlasím s tím, že zafixovaný stereotyp se nedá rozbourat, každý stereotyp se dá rozbít a přestavět. Jen mít trpělivost!!!

S pozdravem fyzioterapeut FN 

Autor:
 PK
Datum:
  09.04.2008 23:44:03
reagovat

Podle názoru doc. Koláře a mnohých jiných před ním je aktivace HSS u dítěte podmínkou již pro tzv. "pasení koníčků"...takže i dítě které nechodí může mít již plně "nastartovaný" HSS.

Ještě k článku:

    mezi významnou součást HSS patří bránice a hluboké flexory krku (někteří zařazují i svaly žvýkací)

    nejen pro sportovce je důležité rovnovážné nastavení svalů HSS...myslím, že je velmi potřebný i u bežné populace, která intenzivně nesportuje...z praxe musím říct, že právě u těchto lidí je přítomna insuficienci aktivity HSS mnohem častěji než u sportovců

     

Autor:
 DM
Datum:
  31.05.2009 05:45:06
reagovat

PK a frost, oba díky moc za reakce.

Autor:
 CoolTurista
Datum:
  24.04.2008 16:29:14
reagovat

A jak se da HSS cvicit??

pls par cviku na posileni...

Autor:
 gusta
Datum:
  28.05.2009 17:32:22
reagovat

Dobrý den, kde prosím najdu "příští seriál se cviky pro aktivaci a posílení HSS"

Autor:
 Pavlína
Datum:
  25.04.2011 23:59:48
reagovat

Jenom nechápu, proč se člověk, který zjevně na tuto problematiku není odborník, pouští do psaní rádoby odborných článků. Je tam tolik nesmyslů, že jsem měla co dělat, abych to vydržela dočíst do konce. Raději to vymažte.

Autor:
 kujon
Datum:
  26.04.2011 10:30:39
reagovat

copak tam ma tak spatne ? se mi nezda, podle me to nema zle

Autor:
 MM
Datum:
  26.04.2011 10:34:45
reagovat

Napsat, ze je to blbe umi kazdy. Radeji reknete co se Vam presne nelibi.

Autor:
 dm
Datum:
  26.04.2011 21:50:18
reagovat

bude to ta diastaza svalu, to je jen teorie a asi opravdu nesmysl... to verim, dalsi veci, tak jsem cetl, mam malinko jinej nazor nez drive, ale sedi to stale, od ditete hlidat pohyb, rovnovahu, stabilitu, zatezovat spravne a nejlip aj s ortopedem preventivne probrat drzeni tela a tak. vetsina lidi ma silny zada a v prdeli bricho..