Už je na čase začít psát seriál o správném posilování, zejména pro začátečníky. Bohužel by tyto články měli číst také "rádobyodborníci", kteří si myslí, že již vše ovládají a nepotřebují tudíž s ničím radit. Co vídám, tak opak je pravdou, dokonce bych mohl konstatovat, že celkově pěkně cvičícího člověka jsem neviděl, vyjma pár trenérů a dále pak vystudovaných lidí (fyzioterapie, či trenérství). Bohužel k tomu musím též dodat, že naprostá většina komerčních trenérů není opravdu na svém místě a lidi učí špatné návyky, které při neodstranění povedou k poškození či trvalému poničení měkkých tkání (tj kloubů, chrupavek a sem tam i svalstva).
Tato - první část bude úvodní a bude mít za úkol upozornit návštěvníky posilky na nejzákladnější principy, které mají dodržovat, aby se vyvarovali jistým zraněním.
Každý kdo příjde do posilovny bývá něčím motivován, tím myslím - má již v hlavě plus minus názor, ať už to je na cvičení břicha, prsních svalů nebo zad. Není člověk, který by neměl představu jak cvičin například tedy břicho. Těžko říct, kde zjistil provedení cviku, zda jej viděl někde v televizi v Teleshopingu či jinde. Ale co lze téměř s jistotou říct je, že když takový člověk začne cvičit břicho, bude zaprvé zatínat špatné svalové skupiny, bude špatně dýchat a bude deformovat páteř do nepřirozené polohy.
Mnoho mladých lidí příjde do posilovny a začne hned cvičit ruce, jmenovitě biceps a klátí se při provedení víc než strom ve vichřici. Poté přijde na bench press a dýchá špatně či vůbec, pouští činku do ramen a zadělává si tím na nepříjemné problémy v budoucnosti. Další skupinou lidí jsou již zdatní cvičenci, kteří zvládají již velmi slušné váhy, ale bohužel se techniku naučili sami, či si o ní přečetli v kulturistickém časopise, kde je spousta bludů. Jeden cvik z těchto lidí neumí téměř nikdo - a to mrtvý tah. Uzvednou sice třeba 200 kg, ale provedením si zakládají při takovéto váze na opravdové problémy a to problémy s páteří. Nejjednodušeji takovéhoto člověka poznáte, že při dolní fázi pohybu má většinou špatně prohnutá záda, vyloženě vyvalené břicho a pokud má opasek, tak mu břicho "přetéká" přes opasek (pozor nezaměňovat za profíka, který jede s šílenou vahou s břichem vypouklým a zpevněným, jede bez dýchání a tlakem stabilizuje páteř, není to též nejlepší, ovšem profík toto ovládá narozdíl od maníka, co příjde potřetí na mrtvý tah).
Ok, začněme od začátku, nebudu zde popisovat, jak do posilky přijít a tak dále, budu popisovat jen provedení cviků.
Nejdůležitější na posilovně je příjít a stejně ve zdraví odejít, člověk by měl mít pouze procvičené svaly a neměl by odcházet s poškozením kloubů (přirozeně částečné opotřebení závisí na intenzitě cvičení a na použitých vahách). Tento stav se nám podaří zachovat zejména pevným středem těla a kvalitním provedením všech cviků.
Pevný střed těla je z počátku nejdůležitější zásada, kterou by se měl každý naučit a dále ji vždy dodržovat (ne jako já po sedmi letech s mírně poničenýma plotýnkama).
Tudíž následující článek bude o správném cvičení břišních svalů, další článek o mrtvém tahu, atd.