K běžnému ostříhání ovce stačí trochu větší nůžky na papír, nejlépe spojené šroubem, který lze dle potřeby dotahovat, a přiměřenou délkou čepelí. Podmínkou je, aby alespoň jedna z čepelí měla špičatý konec, a aby obě čepele byly ostré. Existují sice speciální nůžky určené přímo na stříhání ovcí, ale velmi těžko se shání. Lze s nimi vyvinout větší sílu, lépe se drží a stříhání je celkově o něco rychlejší. Ovce doporučuji stříhat až když mají vlnu dlouhou kolem 10 cm, a začíná se oteplovat. Často vídám a slýchám, že je nejjednodušší k ovci přistoupit zezadu, chytnout ji za přední nohy zvednout ji a posadit tak aby zadní nohy trčely do vzduchu pod úhlem minimálně 35°(přibližně). Hlavu ovce si opřete o kolena a můžete stříhat. Tato metoda je vyzkoušená profesionály po celém světě, a je účinná hlavně pokud stříháte ovce strojkem(s tím ale bohužel nemám žádné zkušenosti). Pokud stříháte nůžkami, musíte používat obě ruce a není to úplně ideální. Tento zbůsob jsem vyzkoušel na menší ovečce při stříhání paznehtů, a ta se skutečně nemohla ani hnout. Ovšem svalnatý, mírně temperamentní beránek je něco úplně jiného. Lze si všimnout, že ovce občas skáčí a přitom vyhazují zadní nohy které dokáží natáhnout tak, že je mají v jedné rovině s tělem. Tak přesně tohle umí beran ve výše popsané pozici "v sedě". Zadníma nohama se zapře o zem a vymrští se velkou silou nahoru, směrem k hlavě věznitele, kterému tak dokáže i vyrazit zuby.
Vzhledem k popsaným skutečnostem jsem byl nucen najít si jiný způsob, jak ovci bezpečne znehybnit. Jestliže je ovce zvyklá na lidi, je možné její větší část ostříhat normálně, ale jaxe nůžky dostanou do druhé třetiny zad, začne se ovce plašit, a je nemožné pokračovat v další práci. Nakonec jsem ovce prostě na hodně krátko přivázal, takže zůstaly stát. Ovci stříhám vždy od hlavy, a to tak, že jednou rukou vlnu odhrnu, a druhou pod ni zajedu špičatou čepelí nůžek, načež na úrovni kůže, co nejníže to jde, ustřihnu pruh vlny. Pozor, za vlnu se nesmí tahat, ovčí kůže je velmi jemná a při zatahání jde hned za vlnou a dostala by se do nůžek. Vlákna odstřižené vlny zůstávájí propletena s neodstriženýmy vlákny, proto je lepší vlnu odhrnovat dokud jí není pořádný "koberec" a až potom vzít jeden souvislý kus a uložit ho do připraveného pytle (či jakékoli jiné nadoby).
Ruční Stříhání je práce poměrně zdlouhavá. Nezkušenému a navíc nešikovnému člověku může zabrat ostříhání dvou ovcí i polovinu dne, přesto pohled na krásně ostříhané ovce, s charakteristickým tygrováním od nůžek, a na ruce od lanolinu potěší
lepsiho strihace ovci jsem nikdy nepoznala, mas me hluboke uznani. jaka radost, moci byt na nekoho hrda
jenomže lenoch neuděal pokračování, je to důchotce