Masáž - klasická a sportovní

Kategorie >>Posilování>> Masáž - klasická a sportovní


Relaxační masáž má a cíl urychlit regeneraci kloubů, svalů a šlach, umožnit prokrvení svalů, pomoci odplavit kyselinu uhličitou a kyselinu mléčnou ze svalů a tím urychlit regeneraci příslušných svalových skupin po fyzické námaze. Sportovní masáž má za cíl co nejlépe připravit svalové skupiny k podání dobrého fyzického výkonu. Masér by si měl umýt ruce, ostříhat nehty a odložit prsteny. Minimální teplota, při které by se měla provádět masáž je 22 st. C. Masírovaná osoba by měla ležet alespoň na nepříliš měkkém lehátku nebo žíněnce, pokud není k dispozici speciální masážní lehátko.

Masážní prostředky

Mýdlo - prakticky nepoužitelné, dříve se používalo v lázních.
Pudr - taktéž nepříliš praktické, některé pudry obsahují antibakteriální přísady.
Sportovní lihové roztoky - dříve tradiční masážní prostředek pro rychlejší masáž sportovců, praktické pro prokrvení a prohřátí svalů před fyzickou akObrázektivitou.
Tělové krémy - rychle se vstřébávají do pokožky, vhodné pro kratší masáž.
Masážní oleje - praktický prostředek pro delší masáž, jeden z nejlepších prostředků. Hůř se smývá, to ovšem není takový zásadní problém.
Masážní emulze - třísložkový masážní gel, profesionální, nevadí mu pot.

Léčivé a účinné látky v masážních prostředcích

Vitamíny-obsahují je zejména krémy, obnovují a vyživují pokožku (vitamín A, vitamín E, panthenol).
Silice - regenerují svaly, šlachy a klouby, působí protizánětlivě.
Flavonoidy - rozšiřují kapiláry a cévy, zvyšují prokrvení, obnovují cévy.

Sekundární účinky masáže
Masírováním se působí silou na příslušný sval a jeho okolí, stimulací buněk se do krevního řečiště uvolňuje histamin.
Histmin je neurotransmiter, který ovlivňuje pocity únavy. Jeho vyplavením do krevního oběhu se spustí odezva ve formě vyplavení několika různých hormonů.

Kdy neprovádět masáž
Správně be se neměly masírovat mízní uzliny, znamínka na kůži, pohlavní orgány, přední část krku, hrany kostí a trny obratlů, břicho při plném močovém měchýři, prsa žen a břicho při menstruaci. Pokud je člověk nemocný, či unaven, je lépe masáž neprovádět.
Při poraněních je lépe se zraněným místům vyhnout tj. vyhnout se různým otokům, vředům, popáleninám a jiným poškozením kůže způsobeným fyzikální či chemickou expozicí, při zánětech kloubů, průjmech (nemasírovat břišní krajinu), při nádorech, ušknutí hadem, kousnutí hmyzem či kterýmkoliv jiným zvířetem.
Po jídle je lépe si odpočinout do strávení potravy.

Provedení masáže Začíná se v pravém podbřišku, pokračuje se vzhůru a vlevo, po směru hodinových ručiček a končí se v levém podbřišku. Krajina nad močovým měchýřem se masíruje směrem od pupku ke stydké kosti.
Masíruje se vždy směrem k srdci - prsty se při stlačení pohybují po svalu vždy směrem k srdci !!! Toto je velmi důležitá zásada pro masírování, při nedodržení se požkozují žíly a kapiláry. Směrem k srdci teče krev žil (krev v žilách má daleko menší tlak, než je tlak krve v teplnách). Žíly mají mnohem tenčí stěnu než tepny, jsou vybaveny chlopněmi pro pohyb krve směrem k srdci, proto bychom je mohli při provádění masáže opačným směrem jednoduše poškodit. Na končetinách je zřejmý směr toku krve v žilách - od konce končetiny směrem k tělu. Na trupu jsou žíly uloženy napříč k ose těla. Masírování tedy probíhá napříč, směrem k páteři. Vzpřimovače zad se mohou masírovat v libovolném směru. Masáž břicha je složitější - masírováním se ovlivňuje funkce střev. Ideální směr masírování je ve směru peristaltiky vln tlustého střeva. Začíná se v pravém podbřišku, pokračuje se vzhůru a vlevo, po směru hodinových ručiček a končí se v levém podbřišku. Krajina nad močovým měchýřem se masíruje směrem od pupku ke stydké kosti.
Při masáži zadní části krku se je nutné dbát na uvolněnost svalstva, člověk má tendenci svalstvo krku zatínat. Masáží krku je možné odstranit bolesti hlavy, způsobené sedavým zaměstnáním či nekvalitním svlastvem krku. Bolest krku bývá často způsobena kombinací více faktorů jako je např. špatná velikost polštáře, zaměstnání, jednostranné zatížení krčního svalstva, prochladnutí, ...
Masírovaní je vhodné stupňovat - nejdříve menším tlakem prohřát svalstvo, později je možné tlak zvyšovat na vysokou intenzitu.
Masírování se provádí třením - ideální pro rozehřátí svalů a přilehlé tkáně. Tření se provádí se zvyšující se intenzitou a se zvyšujícím se tlakem. Tření způsobuje zvýšení rychlosti a objemu krevního a lymfatického (mízního) oběhu a k menšímu promasírování svalových skupin ležících více při povrchu.
Hnětení se používá pro dlouhé a mohutné kosterní svaly jako jsou svaly končetin či hýždě. Hnětení se provádí postupným stlačováním, uchopováním a odtahováním, stlačováním svalu, mačkáním svalu v dlani a podobně. Hnětení způsobuje při nižší intenzitě rozehřátí svalu a přípravu na fyzickou aktivitu, při vyšší intenzitě se uvolňují svaly ve hloubce a odplavují se metabolity ze svalů.
Roztírání se používá pro masáž zad a hrudníku. Dochází k pozitivní stimulaci svalů a vaziva. Nejjednodušší je použití hřbetu ruky, dlaně, palcem nebo pěsti, u masáží okolí kloubů se používá špetky. Postupným zvyšováním intenzity masáže dochází k zvýšení odtoku krve a mízy spolu s metabolity.
Sekání a klepání- používá se pro stimulaci k fyzické aktivitě a během fyzické aktivity. Nemělo by způsobovat bolest, provedení je napříč svaly. Povrchové sekání a klepání se provádí plácáním dlaně, klepáním konečky prstů či miskou dlaně. Hloubkové sekání se provádí hranou ruky, pěstí či zatnutými prsty. Sekání či klepání způsobuje při menší intenzitě prorvení svalu a přípravu na fyzivkou aktivitu a při vysoké intenzitě způsobuje rozšíření cév a urychlení odtoku krve a mízy.
Masáž chvěním se provádí chvěním ruky v rychlé frekvenci na absolutně uvolněný sval. Sval se drží v dlani či konečky prstů.
Masáž chvením je také možné provádět uchopením celé končetiny a třesením končetinou, je ovšem nutné býti opatrný. Chvěním se zrychlí krevní oběh a uvolníse svalová tkáň.
Masáž v kloubech-provádět by měl zkušenější masén, ne úplný amatér. Provádí se natahováním a kroužením v jednom či více kloubech.

Postup masáže
dolní končetiny - záda - břicho - horní končetiny - hlava - zadní část krku
zadní část krku - hlava - horní končetiny - přední část hrudníku - břicho a záda - dolní končetiny, tato masáž je vhodná pro osoby trpící vysokým tlakem.

Celkově by měla trvat masáž následující dobu : celé tělo je možné masírovat 2-3x týdně po 40 - 60 minutách a jedotlivé svalové supiny podle velikosti - 5-10 minut - denně.

Sportovní masáž
Má za cíl spolu s rozehřátím ideálně připravit organismus na podání fyzického výkonu. Je nutné začínat vždy s menší intenzitou a nedostávat se k příliš velké intenzitě (tím bychom naopak výsledný výkon snížily). Je možné ji použít k urychlení při zranění. Masáž přímo před fyzickou aktivitou by neměla trvat déle než 5-10 minut.
Masáž po fyzické aktivitě by měla začít probíhat až po 30 minutách od zátěže.
Masáží několikrát týdně je možné svaly udržet v připraveném stavu a je možné jí částečně kompenzovat nedostatečný tréning jednotlivých svalových partií. Správně provedenou masáží spolu se strečingem se zvyšuje pohyblyvost kloubů - jmenovitě rozsah.




Vloženo: 10.10.2006 01:20
Přečteno:16258
Autor: David Mizera

Hlasů: 60 Hodnocení(jako ve škole): 1.78
 

Komentáře (2)

   -     Nový Komentář
Autor:
 Cerbi
Datum:
  26.05.2007 17:22:45
reagovat
Tak tohle se ti povedlo.Přítelkyně si to nemůže vynachválit :)
Autor:
 Jarda?
Datum:
  30.06.2009 20:57:22
reagovat

Celkem pěkně napsané!