Focení vodopádu, tekoucí vody

Kategorie >>Různé>> Focení vodopádu, tekoucí vody


Dneska si ukážeme trochu techniky při focení toku kontinua - vody :). Každý asi zná rovnici kontinuity, proto můžeme přejít rovnou k fotografii a nemusíme si ji zde odvozovat. Přičemž nám je k focení vyloženě k ničemu, tak nevím, proč tu jako psát o rovnici kontinuity, když je téma fotografie :).


Fotky vody bych roztřídil do dvou kategorií a to - focení detailů vody jako kapky, vlnky,.. a focení vody jako celku - proud vody (obalová plocha proudu vody).


Při focení detailů, jako je kapka se snažíme mít nastavenou dobu expozice minimálně 1/500 s. Při delší expozici dojde k rozmazání kapky, což může být účel nebo chyba :). Nu jdu vyfotit kapku :) nu tak se nezdařilo, je moc tma a nemám studiová světla, najdu něco z anglie. Kvalita nic moc, ale pro info stačí:


530_kapky_1.jpg


 


Nu a tekoucí vody je často lépe vyfotit s delším časem expozice - voda se slije a na fotografii bude vidět tekoucí hmota, ne kapky. Čas expozice by měl být max nějakých 1/25 s, záleží přirozeně na rychlosti pohybujícího se objektu - zde vody. U pomalejších toků je záhodno si přibalit stativ a vše fotit ze stativu.


Nejprve foto na 1/400s (nemám 1/500 a výše, ale pro ilustraci postačí) :


530_tok_vody_1.jpg


 


A foto focené při délce expozice 1/13s.


530_tok_vody_2.jpg


 


Neexistují žádná pravidla, jak fotit atp. Hlavní je, aby se nám fotka líbila, proto někdo upřednostní variantu, kdy jsou vidět jednotlivé kapky a jiný zase variantu tekoucí hmoty.. (něco jako kvanta vs. relativita :) ) hehe.



Souvisejicí články
Porovnání Raw Therapee 3.0 a Gimp 2.6.12 pro Linux UbuntuFotka z berlina
Náměstí Míru, Praha, úprava v Gimpu
Pár fotek letadel z dálky bez teleobjektivu




Vloženo: 16.06.2009 20:34
Přečteno:5440
Autor: David Mizera

Hlasů: 4 Hodnocení(jako ve škole): 2.5
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář