Amarant patří do čeledi laskavcovitých (Amaranthaceae), je známý pod lidovým názvem laskavec. Dnes je známo asi 60 druhů tohoto rodu, z nichž převážná většina roste v Americe, zemi svého původu. Amarant roste planě, je pěstován také jako okrasná rostlina a několik druhů je pěstováno pro sklizeň.
Amarant pochází z Jižní Ameriky. Byl znám již v dobách Inků, Aztéků a Mayů. Předkolumbovští Aztékové mu přikládali nadpřirozenou sílu a začlenili ho do svých krvavých náboženských ceremoniálů. Před příchodem španělských dobyvatelů aztécké ženy připravovaly těsto ze směsi jeho semínek smíchaných s medem nebo lidskou krví obětí, ze kterého tvarovaly postavy bůžků, a ty pak byly obřadně snědeny. Vyděšení conquistadoři, zakázali spolu s lidskými obětmi i pěstování amarantu. Rostlina pak upadla v zapomnění na několik století, třebaže její pěstování dále pokračovalo v odlehlých oblastech And a Mexika.
Amarant patří mezi nepravé obilniny (tzv. pseudoobilniny). To znamená, že botanicky není řazen mezi obilniny, ale jako obilnina se využívá. Nejčastěji je amarant pěstován v Jižní Americe, zemi svého původu, ale setkáváme se s ním také v našich klimatických podmínkách. Amarant je podobný klasickým užitkovým travám, má však i své odlišnosti. Jeho pěstování má užitek v potravinovém, kosmetickém i energetickém průmyslu.
Amarantové zrno má velmi malé rozměry, v průměru 1 až 1,5 mm, malou váhu a barvy od bělavé do béžové, hnědavé až černé. U užitkových druhů je preferována barva světlá. Tvar zrna je převážně čočkovitý.
Složení amarantu
Amarantové zrno je bohatým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, vlákniny, oleje, škrobu, minerálních látek, jako jsou vápník, železo, a vitamínů, zejména B, C a E.
Amarantový olej obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, včetně esenciální kyseliny linolové, a je výjimečný mimořádně vysokým obsahem svalenu a dalších fytosterolů s celou řadou významných fyziologických funkcí.
Amarantová bílkovina obsahuje vysoký podíl esenciálních aminokyselin, zejména lysinu a sirných aminokyselin, které jsou často nedostatkové v obilí a dalších rostlinných zdrojích. Neobsahuje lepek – bílkovinu, která způsobuje vznik poškození střeva při celiakii.
Obsah proteinů se pohybuje v rozsahu 14-19%, je tedy podstatně vyšší ve srovnání s proteiny v běžných cereáliích. V tomto srovnání je také podstatně vyváženější složení esenciálních aminokyselin. Vyšší obsah lysinu je porovnatelný s bílkovinami živočišnými. Až 65% proteinu v amarantu je koncentrováno v klíčku, ale kvalitní proteiny se nachází také v listech amarantu. Obsah proteinů kolísá podle druhů amarantu a podmínek jejích kultivace.
Obsah škrobu v amarantovém zrnu je v rozmezí 62-69%. V zrnech amarantu jsou jednoduché monosacharidy (glukóza, fruktóza) obsaženy jen ve stopách., oligosacharidy (maltóza, rafinóza, stachóza, sacharóza) v rozmezí 2-3%. Ve škrobu amarantu je dominantní amylopektin, který je v amarantu obsažen ve velmi malých zrnech (až 50x menších než zrna bramborového škrobu).
Vlákninou rozumíme nestravitelné zbytky rostlinného původu. Semena amarantu jsou na vlákninu bohatší než ostatní cereálie jako je pšenice, ječmen, žito, rýže a kukuřice. Obsah hrubé vlákniny v amarantovém zrnu se pohybuje v rozmezí 4-5%.
Tuková část v zrnech amarantu je koncentrována v jeho klíčku. U světlosemenných druhů dosahuje 6 až 9%, u tmavosemenných je vyšší. Amarantový olej je výjimečný vysokým obsahem sterolu (5-8%).
Semena amarantu obsahují až 85% ze všech nutričně definovaných minerálních makroelementů (sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík, síra) a 5% mikroelementů (zinek, měď, mangan, železo). Ze stopových prvků byl prokázán křemík a nikl. Ve srovnání s pšenicí, ovsem, rýží, kukuřicí a sójou jsou semena amarantu lepším zdrojem vápníku, železa a sodíku. Obsahem hořčíku, fosforu, zinku se jim podobají. Ve srovnání s cereáliemi celkový obsah minerálů mají zrna amarantu vyšší.
Amarantová zrna obsahují řadu vitamínů. V zrnech jsou vitamíny koncentrovány hlavně v klíčku, nutričně je zde významný ve srovnání s ostatními cereáliemi vyšší obsah vitamínů B2 a niacinu, méně je vitamínu B1 a vitamínu C. Nutričně významný je i obsah vitamínu E (alfa-tokoferol a tokotrienol). Zvláštní nutriční význam má přítomnost antioxidačních vitamínů v semenech (vitamín E).
Amarant pro všechny věkové kategorie
Amarantová bílkovina je vhodná pro těžce nemocné, pro pacienty v rekonvalescenci a také pro jedince trpící potravinovou alergií. Je vhodná také pro děti a dospělé s bezlepkovou dietou. Díky tomu, že je amarantová vláknina velmi podobná vláknině živočišné, je obzvláště vhodná pro vegetariány.
Amarantový škrob je vhodný především pro osoby s poruchami trávením. Vzhledem k dobré rozpustnosti, stravitelnosti a malému rozměru škrobových zrn.
Vláknina obsažena v amarantu je vhodné dietetikum při léčbě zácpy, prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Dále je vhodná k prevenci vzniku zánětu střevních divertiklů. Pro svůj vysoký obsah vlákniny a nenasycených mastných kyselin, je amarant vhodný k prevenci a léčbě poruch metabolismu tuků, zvýšené hladiny cholesterolu a jejich komplikací, jako je ateroskleróza tepen, mozková mrtvice, ischemická choroba srdeční, srdeční infarkt a angína pektoris.
Olej může být použit jako léčivá látka, jako komponenta umělých výživ. Amarantový olej zlepšuje reakci na stres, zvyšuje rezistenci proti infekci u oslabených jedinců a osob pracujících v mimořádné psychické a fyzické zátěži. Dále je vhodný pro sportovce, staré lidi a pacienty v rekonvalescenci.
Díky svému vysokému obsahu aminokyselin lysinu a histidinu, které jsou nutné k normálnímu vývoji nervové soustavy, je amarant velmi vhodný pro děti. Vzhledem k tomu, že neobsahuje lepek, je vhodný také pro kojence.
Amarant je díky svému vyváženému obsahu velmi vhodný pro obézní pacienty s redukční dietou.
Doporučený prodejce zdravé výživy: http://www.novyvek.cz/