Nu odmlčel sem se na dlouhou dobu, čímž jsem opět pobouřil krvežíznivé kedisty. Dnešní lekce se bude zabývat základní prací s hladinami, tak nějak, jak mi to přinde na mozeg. Tudíž to nebude nějak ouplně systematický, bodejť by to bylo, dyš to dělám zadarmika.
Správce hladin spustíme příkazem layer či jej najdeme na ikonce meníčka layers - a vypadá jako 3 bílý listy papíru na sobě. Novou hladinu založíme kombinací kláves alt+N.
Je dobrý vědět, že nová hladina, kterou zakládáme, převezme vlastnosti hladiny, která je právě označena modrým zvýrazněním, proto je dobrý si najet na jakous takous hladinu, co bude načí podobná a to třeba, co se týče tloušťky čar, barvy aj. nebo mě to je jedno, třeba si teda, když jinak nedáte založte hladinu, která převezme typ čáry čerchovanou namísto tečkovaný, bude tlustá 2 mm namísto 1 mm a bude modrá namísto žlutý, přestože tam máte podobnout hladinu, kde se změní akorát barva. Vaše věc, já vám to říkal, tak mi tu nebrečte. Stávající hladinu smažeme kombinací kláves alt+Z, přičemž na hladinu ke smazání klepneme myšidlem a ona se nám označí modrým zvýrazněním. Hladina nemusí jít smazat, pokud je ve výkrese použita ať už jako čára nebo je obsažena v kótovacím či je třeba použina v nějaké externí referenci (xref) apod. Tímto se zatím nebudeme zabývat, jen abyste se nedivili, pačemu to nejde odmáznout, přestože acad nahlásí v anglický hatmatilce správného důvodu.
Jinak na založení a zrušení hladin tam máš v tom hladinovým manažéru nebo byznysmenu taky ikonky, že by ti oči vydloubaly, jen se podívat a ne se furt ptát. Slyšim dotaz - co se dá dál nastavit v manažéru hladin? Tak tedy: Název hladiny se předělaá dvěma pomalýma kliknutíma na políčko název hladiny, stejně jako ve win, takže i kliknutím na políčko název hladiny a zmáčknutím klávesy F2.
Zapnutí a vpnutí hladiny (ikonka žárovky) se provede odmáčknutím žárovky, kdy je buď žlutá nebo modrošedá, to jako rozsvícená nebo zhasnutá. Pokud je hladina vypnutá, nebude ani vidět ani slyšet při práci ve výkresu a taktéž nebude zobrazena při tisku.
Zmrazení hladiny pro začátečníka funkce zatím nepotřebná, používá se, v případě, že danou hladinu nepoužíváme delší dobu a kreslíme ve větším souboru, kde by třeba regenerace výkresu kvůli naší hladině trvala dlouho. Systém proto zapomene na danou zmrazenou hladinu a dělá jakobynic. Narozdíl od skované hladiny ji nemá v paměti a proto šlape rychlejš, což člověk ocení zejména při práci s mega souborama. Při zmrazený hladině neumí ani příkaz layON, všechny hladiny zapnuty, zapnout námi zmrazenou hladinu. Zmrazení je tedy nadřazenou pouhýmu vypnutí hladiny a zmrazená hladina se musí později stejně jako u mražený zeleniny rozmrazit. Zmrazovat se dá i v jednotlivých výřezech ve výkresovém prostoru (layout), čemuž přijdeme později na chuť. Hned vedle je ikonka zamčení hladiny, což je užitečná funkce při práci s výkresem. Máme dejmetomu nějaký vrstevnice s popiskama, vyznačením cest, vyznačením stromů apod. A chceme, aby nám zůstal jen ten kopec a ta krajina, znázorněná vrstevnicema a třeba rybníkem. Takže si zamkneme hladinu vrstevnice a rybník, zmáčkneme ok a tím se vrátíme k výkresu. Teď označíme vše a smažeme klávesou del. Smaže se nám jen ten civilizační bordel, co sme chtěli a rybník s vrstevnicema nám zůstane. Dobrá funkce pro teroristy. Postupovat lze i jinak a lépe, ale o tom jindy.
Barva hladiny - asi není co dodat, pouze doporučím pár zásad. Pokud budeme tisknout někdy barevně, což budeme ani nestihnem mrknout okem, je dobrý se držet jednoduchý škály barev standartně předdefinovaný - indexem barvy a nešahat na True Color nebo do knihy barev. Při tisku se potom dá jednoduše v nastavení tisku nastavit, kteroužeto barvu budeme tisknout jakou barvou a kterýžeto barvy necháme třeba černobílý nebo třeba fialvý. Takže dodržovat kvůli tisku.
Typ čáry - vybírá se z různých čar jako např. continuous - plná, dot - tečkovaná, batting - značí tepelnou izolaci, a mnoho jiných i užvatelsky předdefinovatelných.
Styl vykreslovnání ukazuje barvu, kterou se zobrazuje daná čára v rýsovacím okně (modelovým prostoru). A poslední je ikonka tisk, ke které je asi cokoliv zbytečné dodávat. Buďto se bude daná hladina tisknout či nikoliv.
Hladiny jdou dále filtrovat, o tom ale o tom jindy, jako o dalších možnostech, jak urychlit práci s hladinama - izolování hladiny, rychlejší zobrazení a zmizení hladin apod. Haleluja.
Katalog válcovaných profilů Autocad | Učka, Lka, Ička |
Katalog hladin pro Autocad. | Přichystané hladiny TZB, statika, zařizováky, KP, ocel... |
Lekce Autocadu 7. | Základní práce s bloky |
Lekce Autocadu 6. | Spline křivky - vrstevnice. |
Lekce Autocadu 5. | Hrátky s myší, tlačítka apod. |
Lekce Autocadu 3. | Úprava a tvorba uživatelských příkazů. |
Lekce Autocadu 2. | Line, circle, rectangle, označování. |
Lekce Autocadu 1. | Nastavení prostředí. |