Posilování a kardio

Kategorie >>Posilování>> Posilování a kardio


Mnoho lidí zapomíná při posilovacím tréningu na rozvoj kardio vaskulárního systému. Taktéž já na to kálím, včéra jsem to dostal potvrzené na vyšetření na spirometrii (po zánětu průdušek). Plíce mi fungujou na 90% oproti mým parametrům, což jak mi bylo sděleno je nic moc s ohledem na to, že sportuju a nekouřím. Přirozeně sám vím, že se děje něco nepravého - on tréning s maximálním počtem opakování 6ks v jednej sérii není žádnej zázrak, s běžným počtem 2-5 opakování opravdu nějak znamenitě nerozvíjíme prokrvení těla - tím pádem zásobení buněk kyslíkem a ani nezvyšujeme vitální kapacitu plic, jak je zvykem u většiny jiných sportů. Co s tím? Jó holenku, budeš se muset začít hejbat a to minimálně jednou týdně a alespoň na 40 poctivých minut.
A jakej druh sportu si vybrat? No jednoduchá otázka na skladě - jakej nás baví, to je to nejdůležitější, aby se člověk nemusel vyloženě nutit. Moje oblíbený jsou plavání, dříve i sem tam teď začne být běhání (Obrázekono 1x týdně člověk těch 5km uběhne uplně v pohodě) a lezení na stěně. To lezení je spíš silově vytrvalostní než jen vytrvalostní sport, ale i tak dobrý. Nu v zimě a na podzim je ke všemu ideální dát pár (3) koleček sauny.
Někdo si vybere fotbal, basketbal, nohejbal... Cokoliv je dobrý, jen dát pozor na klouby, záda .. Proto je rozumný se vyhnout raději sportům jako je squash, pokud nemáme dostatek zkušeností a chceme lítat jako blázni a hned vyhrávat a nejlépe si hned první nebo druhej tréning natrhnou či utrhnou vazy, udělat výron kotníku. To je úděl kolektivních sportů, člověk se zápalem snadno dojde zranění, na druhou stranu jej ovšem takový sport baví a čas příjemně uteče.
Výhoda "kadia" je nejen v rozvoji kardio-vaskulárního systému, ale taktéž v odbourávání tuku. Mnoho kulturistů se bojí kardia jako čert kříže a nedělaj dobře jak Jaromír se zápalkami ve filmu Vesničko má středisková. Nepomůžou si, nekompenzují tak neduhy kulturistiky.
Při vedení tréningu systémem 10x10 či GVT není uplně nutné přiřazovat kardio tréning, samotný systém tréningu celkem úspěšně supluje aerobní aktivity. Ovšem kardio tréning nikdy nemůže ublížit. Je samotnou přirozeností člověka, oproti zvedání tun železa (člověk v pralese spíš běhal než něco těžkýho zvedal).
Typickej kulturista se bojí ztrátě hmoty, kterou pracně buduje. Přirozeně částečně tuto hmotu odbourává, ale v žádném případě ne tak vehementně, jak si mnoho rambů představuje. Většinou se jedná pouze o lenost se trochu zapotit, dá to trochu práce a dřiny. Při velkém strachu o "hubnutí svalů" se dá minimalizovat vyzunknutím např. 20-40 ml BCAA tekutých aminokyselin či spolknutím několika BCAA prášků. Tekuté (liquid) BCAA mají výhodu tychlejšího vstřébání v těle.
Závěrem porovnání normálního a špičkového kulturisty - špičkovej kulturista se kadiu věnuje a nemrektá o ztrátě hmoty a to jak kulturista užívající AAS tak i naturální.




Vloženo: 17.04.2007 15:22
Přečteno:3908
Autor: David Mizera

Hlasů: 3 Hodnocení(jako ve škole): 2.67
 

Komentáře (0)

   -     Nový Komentář