Tento článek zajisté potěší obdivovatele staré spolehlivé techniky, jakožto i soudruhy z DDR. V článku jsou uvedeny pro ilustraci několikeré pseudonymy Trabantu, jednak pro mladou generaci a druhak pro starou netrabantizovanou generaci čtenářů.
Mizici.com pracují na testu této káry - Trabikáry již řadu let. Je to tak dlouho, že přesný počátek testování ani většina členů představenstva nedokáže přesně určit a je proto třeba pátrat ve firemních kronikách. Zjednodušme historii a odhadněmež počátek zkoušek Trabikáry na rok 1999 plus mínus pět let. Za dobu testů jsme podrobili Trabikáru několika kreš testům (anglicky piš Crash Test), přesouváním, kompletní generálkou (koder to aspoň tvrdí, v kronice jsem se ovšem přesně nedopátral, čeho že se jeho avizovaná generálka týkala) a několikerému čištění vysavačem. Proto je možno a taktéž nutno konstatovat, že tento test byl proveden se vší důkladností a je jedním z mála, spíše jediným fundovaným testem tohoto auta.
Začněme ovšem nějakou stručnější historií vývoje automobilu, jak by soudruzi považovali za správné a místné. Trabant je auto vyráběné soudruhy z DDR, jmenovitě soudruhy z Zwikau v továrně Sachsenring (Sachsen - Sasko, der Ring - kroužek, prsten, náměstí), před znárodněním se Sachsenring jmenoval Horch (horchen - naslouchat, August Horch *12.10.1899 - 3.2.1951, založil Audi a luxusní automobilku Horch). Předchůdcem dnešního Babantu byl Trabant P70, který měl karoserii z Duroplastu, ten byl lehce pozměněn na (ovšem téže koncepce DKW 8 z předválečných let) roku 1957 Trabant 500 - P50 a později roku 1962 na P60. Roku 1964 se na světlo světa dostal Bakeliťák, který brázdí nejednu step, poušť a polární krajinu v některém z lehce pozměněných modelů, až do dnešních dnů a bezelstně se těší svým světlým zítřkům. Materiál karosérie je bakelit, v několika filmech byla utvořena fáma, že bakelit žerou prasata a jiná zdomácnělá zvěř. Mizici proto provedli sérii několikerých testů, které dokázali, že bakelit Trabikáru nežerou ani ovce, ani slepice ba ani hladový hospodář či vyhladovělý bezdomovec a pěstitel koz a ovcí v jedné osobě. Motor Trabantu je 26 koňový dvoutakt, který je chlazen vzduchem. Toto znamená, že pokud stojíte na místě a máte zapnutý motor, z topení se hřejivého vzduchu nedočkáte.
Čtyř stupňová převodovka má volnoběh, který vyvede leckerého automobilistu z rovnováhy a po seznání se se způsobem řazení má většinou tento automobilista pocit mrákot a těžkostí u srdce. Řazení je zde pákové pod volantem, proto bývá povětšinou možnost vychutnat si příjemných jízdních vlastností Trabikáry pouze ryze chlapskou záležitostí. Najdou se ovšem i šikovné ženy, které se jízdy nezaleknou a bravurně zvládají řazení i klopení do zataček. Nutno ovšem říci, že tyto ženy jsou velmi nadané a je jich pomálu.
601čka jezdí ve variatách Limousine a Universal (Combi) a je ve dvou úrovních výbavy - S a de Luxe. Dle internetových zdrojů existovala varianta Tramp, která měla plátěnou střechu a plátěné dveře. Úspěšnost Trabantu dokumentuje historie výroby - 22.10.1973 sjel z výrobní linky miliontý automobil. V květnu roku 1990 se automobilka pokusila o modernizaci na čtyřtakt - začíná sériová výroba Trabantu 1.1 s motorem VW. 30.4.1991 opouští výrobní linku v Zwikau poslední automobil (verze 1.1), v konečném součtu automobilka vyrobí 3.690.099 Trabantů. Spotřeba Trabikár je historická, proto v dnešní době enormní - a to zhruba 7 až 8 litrů na 100 km. Zajímavější je ovšem na co taková Trabikára jezdí - nejradši má benzín a to pěkně s olejem a olovem, nepohrdne ovšem přimícháním nafty (tak max. do 1/3 objemu benzínu), ředidla, vody, vyjetého či jakéhokoliv oleje, samohonky či jiné dobroty. Standartně babant jezdí na techničák (čti technický benzín) a to v míře malé než velké. Techničák ovšem obsahuje dost vody a proto při teplotách pod nějakých -5°C zamrzá a auto se do rozmrznutí stává nepoužitelný. Leda na něj poslat pár černochů s letlampama či zuřivýho Josku. Maximální rychlost je dle motoru kolem 105 km/h, najdou se ovšem méně i více výkonné modely. Jízda při takto vysokých rychlostech není žádný med ani pastva pro uši. Jak říká náš odborník joska zvuk motoru je charakterizovatelný zvuky : "dyn dyn dyn dyn dyn, dýýýn dýýýn dýýýn dýýýn dýýýn, dýýýýýýýýn dyn dyn dyn dyn , dýýýýýýýýýýýýýn huíííííííííííííí". To huíííí charakterizuje stav, kdy motor nezvládá nic víc, vysazuje a protestuje. Technik Joska hodnotí povedenost motoru daného trabantu dle délky dýýýýýýn dyn dyn dyn a následně zátěžovým testem přinutí jít motor k selhání - takzvanému huííí stavu. Nevýhodou Trabantů je jejich malá tuhost karosérie, proto nebezpečí při nárazech. Již při menších rychlostech (kolem 50 km/h) dochází k neopravitelným poškozením karosérie a tudíž odepsáním do šrotu a nedejbože použití řidiče jako budoucího hnojiva. Proto je nutno mít na paměti jako vždy bezpečnost jízdy a nepospíchat do hrobu. Momentálně se od prodejce mizici.com dá sehnat trabant 601 Combi za 4000 - 6000 i s papírama, což je příjemná cena za nenáročné auto, které se nekrade. Závěrem nezbývá než pochválit výrobek soudruhů z DDR.
Odkazy:
http://www.100jahre-auto.de/ http://www.ag-sachsenring.de/ a adresář trabant klubů a srazů http://trabant.hyperlink.cz/adres.htm
Ahoj,ten clanek napsal autor jako recesi. Sam totiz pouziva Trabanta velmi hojne a mozna prave proto ze se mu zalibil jej zde takto vtipne popisuje. Me osobne ( majitele Trabantu ) tento clanek nijak neurazil, ba naopak, pobavil.
presne tak, mm jako majitel se o nej musi starat, pac nekdo musi jezdit rallye a dolejvat benzin hlavne .. casto a hojne
Rozhodně jde o pěkný vtipný článek, člověk se u něj zasměje. Vždyť si z našich aut dělá srandu kdekdo, to jsme snad takoví morousi, abychom si nebyli schopni udělat legraci sami ze sebe? I můj traboš se směje, až se za podvozek popadá!