Kalkulačka TI-89

Kategorie >>Recenze>> Kalkulačka TI-89


Tudlenc karkulačku používám už 3 roky, přestože jsem nevyužil naprostou většinu funkcí, cítím se mít právo na zhodnocení více než kdejakej pisálek z Mladý Fronty.

Nejprve základní údaje.

Texas Instruments TI-89



Technické specifikace:
Rok zavedení do výroby
199á, vyrábí Taiwan na základě licence domovské firmy z USA

Hardware


188 kB operační paměti RAM pro uživatele (celkově 256 kB)
639 kB FLASH paměti pro uživatele (celkově 2MB)
Display 160x100 pixelů tradiční barvy - černá na světlém podkladě, LCD kalkulačkový display
Mikroprocesor Motorola 680000, což je 32 bitový procesor, pracující na frekvenci 10 či 12 Mhz (m68k rodina procesorů).

Propojení


Kalkulačka je propojitelná prostřednictvím COM portu (port myši RS232), který je pomoci koncovky pro USB možno propojit s počítačem při absenci COM portu (např. notebooky).
Pomocí kablíku je kalkulačkaObrázek propojitelná s kalkulačkou podobné úrovně a to TI-89 a TI-92 (o řadu vyšší,funkce přibližně stejné).

Ke kalkulačce je v ceně přiložen software na CD disku, kterej obsahuje uživatelské rozhraní plus utilitky pro správu a zálohování programů včetně příjemnějšího uživatelského rozhraní pro programování než jest na kalkulačce.

Software


Modely TI-89 a TI-92 pracují v novějším systému než nižší verze a to v Advanced Mathematics Software Version 2.0 oproti půvosním verzím 1.xx. Zpětně je kompatabilní s verzemi 1.xx a mimo matematická vylepšení umožňuje stažení operačního systému a aplikácí (příjemné je, že v různých jazycích).
Zde se nalézá podpora , kde je možné si stáhnout i různé prográmky.

Standartně kalkulačka umožňuje výběr z angličtiny, ale je možné si nahrát verze němčiny, španělštiny, francouzštiny, italštiny a portugalštiny. Bohužel jsem verzi v českém jazyce nikde nenašel, ale je možné, že ji nějaký nadšenec přeložil.

Výpočty lze provádět v jednotkové soustavě SI a britsko-americké soustavě šílených krav (libry, galony, inche, stopy, fl ozy a podobnej šmejd).

Baterie


Kalkulačka je menší výpočetní středisko a tak není důvodu se divit, že potřebuje 4 ks baterií AAA (menší než tužkový). Baterie jsem zatím měnil 2x, poprvé jsem měl v kalkulačce starý. Po výměně za nepříliš kvalitní baterky, koupené v Albertu jsem byl překvapen - kalkulačka běžela na tyto baterky asi 2 roky.
Momentálně jsem koupil baterie v Asko nábytku (10 ks AAA za 79 Kč), ale to tuším, že už kalkulačka nesežere, spíš mě bude nenávidět za šetření :). Kalkukačka obsahuje vlastní Lithiovou baterii, díky které se nevymaže při výměně baterií paměť RAM (Flash přirozeně zůstává nedotčena).

Výpočty, funkce, ovládání apod.


Kalkulačka má podobné funkce jako Maple pro PC, umí 2D, 3D grafy, statistiku, integrály, derivace, analýzu funkcí a miliardu jiných věcí, co použije leda vědec, rozhodně však ne středo, čtvrtko či vysokoškolák.
Vzhledem k tomu, že se jedná o vědeckou kalkulačku chytřejší než leckerý vědec se není ani čemu divit.
Z počátku je problém se na kalkulačce vůbec naučit něco spočítat, pamatuju, že při prvním zapnutí jsem měl problém sečíst dvě čísla. Ovšem postupem času se člověk naučí ji použít.
Jednu z funkcí ovšem využívám dost podstatně a to jest programování. Kalkulačka umí prakticky cokoliv, mám nahrané malé závody formulek, spíš pro zvědavce, co že to ta karkulačka umí.

Při naprogramování se stane dost rychlým pomocníkem pro výpočty, které by trvaly řadu minut ručně a má výhodu, že umí to samé jako počítač a člověk ji muže narozdíl od počítače tahat třeba v kapse na předem připravenou simulaci v nákupním středisku nebo na rande, kde trefně stvořeným 3D grafem vyjádří své city.
Nedávno jsem si ověřil přesnost numerického řešení integrálů, které provádí kalkulačka rozvojem v řadu. Porovnával jsem ji s programem Maple na PC a výsledky byly totožné na milion desetiných míst, což jsem předtím správně předpokládal.

Složitější výpočty někdy zaberou nějakou chvilku, ale jde o vteřinu až tři.
Mnoho programů, stažitelných na výše uvedené stránce, vypepšuje uživatelské rozhraní kalkulačky, jako např. program pro hledání kořenů rovnic (polynomy do max. 30 stupně). Programy, které jsem viděl ke stažení byly vždy zadarmo, ale je možné, že nějaké vychytávky budou placené (jako například hry apod.).
Programuje se v jazyku TI-BASIC, který je podobný BASICU. Programy je ovšem možné si naprogramovat v assembleru či v C, přeložit je a káblem poslat kalkulačce.
Kalkulačka zobrazuje funkce ve zlomkovém tvaru, indexy jako indexy apod., prostě nádhera :). Kalkulačka má znakovou sadu 255 znaků - komplet řečtina, standartní znaková sada, interpunkce, znaky s diakritikou a podobné vylomeniny.


Zajímavost


Studenti některých škol mají povolenou maximální verzi kalkulačky TI-83, proto vezmou kejs z TI-83, a nacpou do něj TI-89. Učitele tak obalamutí stejně tak, jako zkoušky.
_______________________________________________________________________________

Zhodnocení a cena závěrem


Kalkulačka poslouží jako velmi výkonný nástroj. Pro normálního smrtelníka je ovšem absolutně zbytečná, vystačí si s levnějším Casiem, které umí taktéž grafy, integrály a statistiky. Naprostou většinu funkcí jsem nikdá nepoužil, proto bych tuto pěknou machinu nikomu nedoporučoval, pokud není vědec či člověk jako já - udělá si prográmky, které mu znatelně usnadní výpočty (udělal jsem si prográmek pro výpočet průvlaku z betonu - ručně bych průvlak počítal deset minut, na kalkulačce znám výsledek za pár vteřin naťukání
vstupních hodnot) a poslední, kdo může uvažovat o použití kalkulačku je skupina podvodníků ke zkouškám.

Kalkulačka umožňujš pomocí kablíku nahrát data textového rázu, čehož podvodníci můžou využít. Nelíbí se mi to, ale nezatajím to. Nu a cena, která by měla odradit poslední skupinu se pohybuje kolem 4400 Kč.
Kalkulačku mám moc rád a nikdy jsem neměl lepší. Pro rychlé výpočty používám ovšem jednodušší kalkulačku,protože ne všechny funkce jsou přímo na klávesách, někdy se musí nalistovat v catalogu funkcí (či je možné pouze napsat např. slovo median a je rozpoznáno jako median).

Kalkulačka ponechává na display posledních 99 výpočtů - okamžitě jsou použitelné výsledky i vzorce, to je obrovské urychlení výpočtů.
Takže slovo závěrem doporučuju vědcům, studentům/ingům z technických škol, co nepotřebujou jen počítač a umějí si udělat prográmek (než zapneš počítač nebo program FEAT či něco, máš už výsledek).




Vloženo: 29.01.2007 13:08
Přečteno:11445
Autor: David Mizera

Hlasů: 34 Hodnocení(jako ve škole): 2.24
 

Komentáře (3)

   -     Nový Komentář
Autor:
 Medicopter.126
Datum:
  04.11.2008 17:06:03
reagovat

Dobrý den chtěl bych požádal o Email Davida Mizery..nalehavé můj Email je Medicopter.12@seznam.cz děkuji

Autor:
 David Mizera
Datum:
  04.11.2008 17:58:36
reagovat

poslal sem mail na uvedenou adresu, zda se mi, ze je spatne, chybi mozna 6ka ...  takze jeste jednou ??

Autor:
 Medicopter.126
Datum:
  04.11.2008 20:16:20
reagovat

Dobrý večer ano zapoměl jsem připsat 6